A cookie-k segítenek szolgáltatásaink biztosításában. Szolgáltatásaink igénybe vételével Ön beleegyezik a cookie-k használatába!
Gyermekeink helyes étkeztetése

Gyermekeink helyes étkeztetése

Gyermekeink helyes étkeztetése otthon és a közintézményekben


Tudvalévő, hogy a nem megfelelő táplálkozás az iskolás gyermekeknél növeli a hiányzások számát, sőt összefügg egyes magatartási zavarokkal is. Az elhízás már gyermekkorban mozgásszervi, anyagcsere- és mentális betegségeket okozhat, pedig a betegségek 80 %-a megelőzhető lenne megfelelő táplálkozással.

Az egészséges táplálkozás alapvető fontosságú a gyermekek megfelelő fejlődéséhez, egészségük megőrzéséhez. Az ajánlásoknak megfelelő étkezés bizonyítottan javítja az iskolai teljesítményt, mérhetően csökkenti a betegségek miatti hiányzások számát. A gyerekeknek nem csak a fizikai fejlődéséhez elengedhetetlen az egészséges táplálkozás, koncentráló képességükre, kognitív képességeikre és viselkedésükre is egyaránt pozitív hatással van.

Ezért az egészséges táplálkozásnak – ezen belül az egészséges közétkeztetésnek is – már gyermekkorban meghatározó a szerepe. A túlzott só, cukor, állati eredetű zsiradék, a csekély mennyiségű zöldség, gyümölcs, tejtermék fogyasztása kiemelt kockázati tényező. Ezen tényezők állnak számos esetben a szív- és érrendszeri megbetegedések, a cukorbetegség, a magas vérnyomás, az elhízás és a daganatos megbetegedések hátterében.

Helyes táplálkozásAz Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet 2008-as felmérése alapján kijelenthető, hogy az iskolai közétkeztetésben kevés gyümölcsöt, zöldséget, tejet, tejterméket és magas rosttartalmú péksüteményt kapnak a gyerekek.

Az új közétkeztetési rendelet értelmében 2015 szeptemberétől a felsorolt negatív tényezők várhatóan javulni fognak a gyermekélelmezésben.  A törvény korcsoportonként meghatározza az adagnagyságokat, a tervezhető nyersanyagok milyenségét és gyakoriságát, a biztosítandó étkezések számát, a naponta szükséges energiamennyiséget.

Fontos, hogy a gyermekeket kisded korban hozzászoktassuk a nyersanyagok természetes ízéhez, ne domináljon egyféle ízvilág (pl. édes) a gyermek táplálkozásában. Ha megszereti a zöldségek, gyümölcsök, natúr tejtermékek természetes ízét, akkor később iskolás korban nem lesz gond a korszerű gyermekélelmezésben feltálalt ételekkel sem. Jelenleg számos közétkeztetőnek nehézséget jelent a rendelet szabályait betartani, hiszen a gyerekek bizonyos ételeket nem szívesen kóstolnak meg. A korszerű, nagyrészt zöldséges, gyümölcsös, teljes kiőrlésű gabonából, natúr tejtermékekből készült ételeket elutasítják.

A szülők segíthetik a közétkeztetők munkáját, hiszen kutatások bizonyították, hogy a gyermekek nagyobb eséllyel eszik meg a finom és tápláló ételeket, ha részt vesznek az elkészítésében, ismerik az alapanyagokat. Ha nem az iskolában találkoznak először a barna rizzsel, hajdinával, kuszkusszal, hanem a szülők ismertetik meg ezeket az ételeket a gyermekkel, akkor nagyobb valószínűséggel fogja elfogyasztani az iskolában. Fontos a szülői, a nevelői és a családi példa.

Hosszútávon a rendelet újításai is pozitívan fogják befolyásolni a gyermekek egészségi állapotát. A cél, hogy egészséges, normál testsúllyal rendelkező kamaszokká, fiatal felnőttekké és felnőttekké váljanak.

Forrás: OÉTI Országos Iskolai Menza Körkép 2013
Táplálkozási Akadémia Hírlevél – 7.évfolyam, 8. szám

Gyors kapcsolat felvétel

Kérjük, töltse ki az alábbi mezőket, és 24 órán
belül felvesszük Önnel a kapcsolatot.






Impresszum

Szent Donát Kórház

8100 Várpalota Honvéd u 2-3

E-mail: info@szentdonatkorhaz.hu


Fekvőbeteg elhelyezés:
Tel: +36 (20) 203-5555

Tel: +36 (30) 203-5555

E-mail:  ugyfelkapcsolat@szentdonatkorhaz.hu


Magánrendelés, járóbeteg szakrendelés:

Tel: +36 (30) 206-5555


Titkárság:

E-mail: titkarsag@szentdonatkorhaz.hu


Gyorslinkek

Rehabilitáció, ápolás
Emelt szintű ápolás
Demencia, Alzheimer-kór kezelése

Fejlesztő programok

Felfekvések kezelése

Betegfoglalkozások

Új! Intézeti gyógyszeres beállítás


Magánrendelések

Orvosaink

Kapcsolat


   Youtube csatornánk

   Facebook oldalunk

   Google+ oldalunk


Fel