A cookie-k segítenek szolgáltatásaink biztosításában. Szolgáltatásaink igénybe vételével Ön beleegyezik a cookie-k használatába!
Az időskori folyadékpótlás

Az időskori folyadékpótlás


Az idősödés folyamata közben testi funkcióink fokozatosan romlanak, így étkezési szokásainkon is változtatni kell, és bizonyos dolgokra még jobban oda kell figyelnünk. Ilyen a bőséges folyadékfogyasztás.


Szervezetünk a nap során folyamatosan vizet és ásványi sókat veszít, amelyeket a kellő mennyiségű víz, illetve vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételek fogyasztásával tudunk pótolni.

Vízháztartásunk alakulását – a táplálkozás mellett – egyéb tényezők is befolyásolják. A fizikai aktivitás, a külső hőmérséklet, a láz, a hasmenés vagy a hányás. Ha a vízháztartás egyensúlya hosszabb időre megbomlik, az könnyen a szervezet kiszáradásához vezethet. A szomjúságérzet a folyadékegyensúly fenntartásának egyik legfontosabb ingere, amely idős korban sajnos csökken, így komoly gondot jelenthet, és emiatt nagyobb a valószínűsége a kiszáradás kialakulásának.

Idős korban tehát akkor is inni kell, ha nem vagyunk szomjasak.
A megfelelő hidratáltság fontos szervezetünk, szerveink egészséges működéséhez.

Idősek folyadékpótálsaA nem megfelelő folyadékbevitel esetén ­ enyhébb esetben ­ csak általános panaszok jelentkeznek. Ha azonban nagyfokú a dehidratáltság, akkor akár súlyos egészségi problémák is kialakulhatnak. Enyhébb esetben fejfájás, koncentráló képesség csökkenése, fáradtság, szédülés jelentkezhet.Amennyiben már nagyfokú a folyadékhiány, kialakulhat légzési nehézség, csökkenő szellemi kapacitás, mentális problémák, székrekedés, fogproblémák, szájüregi betegségek, ill. vesekő is.

Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) ajánlása átlagosan (italokból és ételekből származó folyadékmennyiség összesen):
  • felnőtt férfiak számára: 2,5 l
  • felnőtt nők számára: 2 l

Miért csökken a folyadékbevitel idős korban?

Mert az idős ember szomjúságérzete lecsökken, a memóriája romlik, a mozgása nehezítetté válik. Egyes gyógyszerek szedése gátolhatja a szomjúságérzet kialakulását, a vese folyadékmegtartó (koncentráló) képessége csökken – a vizelettel több víz ürül ki. Ezeken kívül még igen fontos, hogy csökken az étvágy, ha szegényesebb, kevésbé változatos étrendet tartunk.


Hogyan tudunk segíteni?

Kínáljuk az időseket gyakran, mert maguktól elfeledkezhetnek az ivásról. Legyen számukra elérhető fizikai közelségben a folyadék nappal és éjjel is. Igyekezzünk változatos étrendet kialakítani, és ezzel is fedezhetjük számukra a folyadékpótlást (kínáljunk nekik több levest, zöldséget és gyümölcsöt). Ha különböző ízű és színű ételekkel kínáljuk őket, növelhetjük a folyadékbevitelt.

Segítsük a környezetünkben élő idős embereket abban, hogy elegendő folyadékot fogyasszanak, mert a megfelelő folyadékbevitellel egészségesebbek maradhatnak.

Gyors kapcsolat felvétel

Kérjük, töltse ki az alábbi mezőket, és 24 órán
belül felvesszük Önnel a kapcsolatot.






Impresszum

Szent Donát Kórház

8100 Várpalota Honvéd u 2-3

E-mail: info@szentdonatkorhaz.hu


Fekvőbeteg elhelyezés:
Tel: +36 (20) 203-5555

Tel: +36 (30) 203-5555

E-mail:  ugyfelkapcsolat@szentdonatkorhaz.hu


Magánrendelés, járóbeteg szakrendelés:

Tel: +36 (30) 206-5555


Titkárság:

E-mail: titkarsag@szentdonatkorhaz.hu


Gyorslinkek

Rehabilitáció, ápolás
Emelt szintű ápolás
Demencia, Alzheimer-kór kezelése

Fejlesztő programok

Felfekvések kezelése

Betegfoglalkozások

Új! Intézeti gyógyszeres beállítás


Magánrendelések

Orvosaink

Kapcsolat


   Youtube csatornánk

   Facebook oldalunk

   Google+ oldalunk


Fel