OMMF - A munkabiztonság megteremtése a Dotte módszer alkalmazásával

A munkavédelmi jellegű bírságok felhasználására címmel az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség által kíírt OMMF-11-0019 számú, a „Munkabiztonság megteremtése a Dotte – módszer alkalmazásával” című pályázaton kórházunk 350.000,- Ft vissza nem térítendő támogatást nyert.

A pályázat célja: Az egészségügyben dolgozó munkavállalók egészségvédelmének és biztonságának megteremtése a Dotte-módszer alkalmazásával. A továbbképzés során átadott ismereteket elméleti és gyakorlati oktatás formájában sajátíthatják el a munkavállalók.

Az egészségügyi ágazatban dolgozó munkavállalóknak a legkülönbözőbb olyan tevékenységekkel és környezetekkel kell megbirkózniuk, amelyek veszélyt jelentenek egészségükre, és a foglalkozási megbetegedések vagy munkahelyi balesetek kockázatának teszik ki őket. A szakdolgozók munkájának jellege elengedhetetlenné teszi, hogy az egészségvédelem és a biztonság ebben az ágazatban prioritás legyen.

Az egészségügyi ágazat legfontosabb kockázati tényezői közé tartozik többek között a váz- és izomrendszeri terhelések, a rossz munka-testhelyzet, a súlyos terhek mozgatása. A mozgásszervi megbetegedések gyakori panaszt okoznak az ápolói hivatást gyakorlók körében.

Az ápolószemélyzet a fizikai aktivitást igénylő feladatok végrehajtása során nem szentel megfelelő figyelmet testtartására, illetve a mozdulatok helyes kivitelezésére. Nem rendelkeznek olyan rutinszerűen alkalmazott testtartásokkal és mozdulatokkal, melyek a munkájuk során megvédi őket a munkahelyi eredetű gerincbántalmak kialakulásától. Ezért szükséges a francia Dotte-módszer betanítása, amely lehetővé teszi a biztonságos munkavégzést az egészségügyi dolgozók számára.