A cookie-k segítenek szolgáltatásaink biztosításában. Szolgáltatásaink igénybe vételével Ön beleegyezik a cookie-k használatába!
Ágyhoz kötött beteg fürdetése

Ágyhoz kötött beteg fürdetése


Az otthoni ápolás során is ügyeljünk arra, hogy a beteg mosdatása előtt csukjuk be az ablakot.

Az alábbi tisztálkodási eszközöket pedig készítsük az ágy mellé: 
  • kézfertőtlenítő szer,
  • mosdótál 2/3 részig feltöltött testhőmérsékletű vízzel,
  • kancsó, a mosdóvíznél melegebb vízzel töltve,
  • gumilepedő, ágytál,
  • 2 db törölköző (lehetőleg különböző színű),
  • 2 db mosdókesztyű (lehetőleg különböző színű),
  • tusfürdő vagy szappan,
  • körömkefe, körömolló,
  • hintőpor, mentolos gél, bőrvédő kenőcs,
  • fogmosó felszerelés, vesetál,
  • hajkefe, fésű,
  • férfibetegnél, ha szükséges, borotválkozásnál használt eszközök.

A mosdatást azzal kezdjük, hogy a beteget felültetjük, hálóruháját levesszük. Sérült vagy törött végtag esetén mindig az ép végtagról húzzuk le először a ruhát, felöltözéskor pedig fordított legyen a sorrend.


A mosdatás sorrendje:

Arctisztítás.
A beteg fejét kissé megemeljük, a felsőtest törlésére használt törölközőt a párnájára terítjük, majd a beteget visszafektetjük és megmossuk az arcát. Az arc bőréről a vizet óvatosan itassuk fel a törölközővel, ne dörzsöljük.

A fülek és a nyak megtisztítása. 
A fülek és a nyak megmosását követően szárazra kell törölni. Ezt követően a törölközőt kivesszük a beteg feje alól.

Kar és a kéz megtisztítása.
A mosdótálat tegyük a beteg ágyára és engedjük kezét beletenni. Így a szennyeződés jobban leázik, és könnyebben ki tudjuk tisztítani. Ezután a beteg karját a feje fölé emeljük, így a hónaljat is ki tudjuk mosni a tusfürdős mosdókesztyűvel. A kar szárazra törlése után a hónaljat is kitöröljük, majd hintőporozzuk.

Mellkas és has lemosása. 
Nőbetegnél alaposan tisztítsuk meg az emlők alatti bőrterületet. E helyen a kövér, izzadásra hajlamos betegnél az összefekvő bőrterületek miatt gyakran látunk bőrpírt. Szárazra törlés után alaposan hintőporozzuk be ezt a területet, esetleg keskeny, száraz gézcsíkot is helyezzünk rá. A has illetve a köldök megtisztítására ugyancsak különös gonddal ügyeljünk.

A hát lemosása. 
A beteget magunk felé fordítjuk az ágyban és a tusfürdős mosdókesztyűvel lemossuk a hátát egészen a keresztcsontig. Szárazra törlés után mentolos alkohollal vagy hűsítő géllel bedörzsöljük a hát bőrét. A mozgásukban korlátozottak teljes testfelületén alkalmazható hűsítő, frissítő, vérkeringést serkentő, felfekvés megelőzésére kifejlesztett gyógynövényes gélek használata is javasolt. A kellemes bőrérzetet biztosító, a bőr megújulását elősegítő, hatóanyagokban gazdag, a felfekvést megelőző, a beteg bőrt regeneráló gél használatával kiválóan csökkenthető a kellemetlen, esetleg fájdalmas égő és viszkető érzés.

A keresztcsonttájék lemosása. 
A hátmosással azonos testhelyzetben végezzük el, mosdókesztyű és törölközőcsere után, mivel ez a terület szennyezet lehet széklettel, vizelettel. Ezt követően a betegre feladjuk a hálóinget vagy pizsamakabátot, és friss mosdóvizet töltünk a mosdótálba.

A comb-láb lemosása. 
A mosdótálat ismét az ágyra tesszük. Ha a beteg a lábát a mosdótálba márthatja, az lesz az érzés, hogy valóban fürdik. Közben a combot és a lábszárat lemossuk. A lábfejet kiáztatás után szárazra töröljük, különös gondot fordítva a lábujjak közötti bőrterületre. E területet törlés után hintőporozzuk be, esetleg az ujjak közé helyezzünk gézcsíkot, mely a bőr fellazulását, esetleges gombásodást segít megakadályozni. Ezután a lábujjak körmeit kitisztítjuk, esetleg levágjuk.

A nemi szerv és a végbél környékének lemosása. 
A beteg alá gumilepedőt és ágytálat teszünk, hogy bő vízben tudjuk lemosni. Az ágytálat úgy helyezzük be, hogy egyik kezünkkel keresztcsontja alatt megemeljük a beteget, másik kezünkkel pedig alácsúsztatjuk az ágytál ellaposodó végét. A lágyékhajlatot, a nő- és férfibeteg nemi szervét alaposan határozott, de igen óvatos mozdulatokkal mossuk. A tusfürdővel alaposan megmosott területet kancsóból bő vízzel leöblítjük. A le nem öblített tusfürdő könnyen bőrgyulladást okozhat. A beteg alól kivesszük az ágytálat, majd a beteget szárazra töröljük. A lágyékhajlat hintőporozásakor ügyeljünk arra, hogy a hintőpor nőbetegeknél ne kerüljön a szeméremrésbe. Kövér beteg lágyékhajlatába hintőporozás után ne felejtsünk el gézcsíkot helyezni. Ha pelenkát helyezünk fel a betegnek, a végbél környékét bőrvédő kenőccsel kell bekenni.


Pelenka-dermatitisz

A pelenkában felgyülemlő vizelet hatására a bőr felázik, így sérülékennyé válik. Ilyenkor elég egy kis dörzsölés, és a felső bőrréteg máris sérül, az így keletkezett sérülés pedig kaput nyit a baktériumok, irritáló anyagok számára. Így jön létre az egyik leggyakoribb a bőrelváltozás, a pelenka-dermatitisz, vagyis bőrgyulladás.

Legenyhébb formájában csak mérsékelt kiütéseket, hámlást észlelhetünk a nemi szervek, a far, a lágyék és az alhas tájékán. Ha a bőrelváltozást e stádiumában nem kezeljük az érintett felületet, az enyhe kiütések helyébe igen fájdalmas hámkimaródások lépnek, amelyekben különböző gombák, baktériumok felülfertőzést okozhatnak. Kezelés hiányában később súlyos kiütések, szivárgó felületek, hólyagok, fekélyek keletkeznek.

A pelenka-dermatitisz okát elsősorban a pelenkázás módjában, a tisztába tétel gyakoriságában kell keresnünk. A pelenka belsejében található cellulózmag a vizelet és a széklet nedvességtartalmát is magába szívja, sőt magában is tartja anélkül, hogy a beteg bőre érintkezne a nedves maggal, a puha fedőréteg pedig csökkenti a dörzsölődés okozta sebek kialakulását.

Minden tisztába tételkor mossuk le a beteg pelenkával fedett bőrét langyos vízzel, majd töröljük szárazra. Nélkülözhetetlen az olyan kenőcsök használata is, amelyek hámosító, gyulladáscsökkentő, bőrregeneráló hatásuknál fogva veszik elejét a bajnak, vagy gyógyítják meg a már keletkezett bőrkárosodást.

Inkontinens betegnél meg kell változtatni a mosdatás sorrendjét: először a szennyezett testrészeket mossuk le, tegyük rendbe, és csak ezt követően kezdünk hozzá az egyéb területek lemosásához. Helytelen volna ugyanis a beteget a váladékos lepedőn hagyni, illetve azon forgatni.


Fontos!
Amit a beteg önállóan is képes elvégezni, azt hagyjuk, hogy megtegye, ezzel csökkentjük kiszolgáltatottság érzetét, növeljük önállóságát és fizikai aktivitását. Az igazi fürdés komfortérzetét csak megfelelő vízmennyiséggel végzett tisztálkodás adja meg, ezért ameddig lehetséges, és mód van rá, fürdőszobában fürdessük a beteget. Legcélszerűbb zuhanykabinban, de gyógyászati segédeszköz boltokban beszerezhető kádra szerelhető ülőszék is, amely könnyebbé teszi a kádban történő fürdést.

Gyors kapcsolat felvétel

Kérjük, töltse ki az alábbi mezőket, és 24 órán
belül felvesszük Önnel a kapcsolatot.






Impresszum

Szent Donát Kórház

8100 Várpalota Honvéd u 2-3

E-mail: info@szentdonatkorhaz.hu


Fekvőbeteg elhelyezés:
Tel: +36 (20) 203-5555

Tel: +36 (30) 203-5555

E-mail:  ugyfelkapcsolat@szentdonatkorhaz.hu


Magánrendelés, járóbeteg szakrendelés:

Tel: +36 (30) 206-5555


Titkárság:

E-mail: titkarsag@szentdonatkorhaz.hu


Gyorslinkek

Rehabilitáció, ápolás
Emelt szintű ápolás
Demencia, Alzheimer-kór kezelése

Fejlesztő programok

Felfekvések kezelése

Betegfoglalkozások

Új! Intézeti gyógyszeres beállítás


Magánrendelések

Orvosaink

Kapcsolat


   Youtube csatornánk

   Facebook oldalunk

   Google+ oldalunk


Fel